Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

KB: U ČEZu zvyšujeme doporučení na „koupit“, cílová cena 542 Kč

Investiční doporučení:Hlavními argumenty pro změnu našeho doporučení na Koupit a zvýšení cílové ceny na 542 CZK za akcii je zlepšující se využití jaderných zdrojů společnosti, růst cen silové elektřiny podpořený vyššími cenami uhlí a odlepení emisních povolenek CO2 od 5 EUR/t. V dlouhodobém horizontu pak vidíme potenciál pro růst cen díky snižování výrobních kapacit konvenčních zdrojů v Německu po 2020.V krátkodobém horizontu jsou pak hospodářské výsledky společnosti navíc podporovány výraznými jednorázovými vlivy, které částečně kompenzují propad EBITDA. Jednorázové prodeje majetku a finančních aktiv umožnily managementu společnosti zvýšit odhad čistého zisku pro letošní rok na 19 mld. CZK. Akcie společnosti jsou podle nás vůči ostatním evropským utilitám mírně podhodnocené. V kombinaci se zvýšením výplatního poměru na 100 % čistého zisku budou podle nás akcie ČEZ pokračovat v atraktivním dividendovém výnosu. Proti růstu cílové ceny působilo zvýšení vážených nákladů na kapitál, které vzrostly z 5,5 % na 5,8 % především díky nárůstu bezrizikové sazby a mírnému zvýšení nákladů dluhu.  

Fakta/Dopady:1) Díky zásadnímu snížení odstávek v jaderné elektrárně Temelín očekáváme výrazný nárůst produkce jaderných bloků především v letošním roce, kdy předpokládáme zvýšení výroby na 29 TWh z loňských 24 TWh. V dalších letech by měla být výroba z jádra dále podpořena snížením odstávek v jaderné elektrárně Dukovany. 2) Především díky růstu cen uhlí vystoupala cena silové elektřiny od první poloviny loňského roku z 20 EUR/MWh k současným 35 EUR/MWh. Přestože se vývoj cen elektřiny promítá do hospodaření společnosti díky zajišťování prodejů s prodlevou 1-3 roky, cena akcií ČEZ historicky úzce koreluje s cenou elektřiny. Rostoucí cena silové elektřiny, která  od léta přidala 15 % oproti 5% růstu akcií společnosti, tak podle nás začíná vytvářet potenciál pro růst cen akcií společnosti i v krátkodobém horizontu. 3) Prodej akcií MOL, bytového komplexu v Praze nebo vypořádání žalob se SŽDC a albánskou vládou mohou společnosti letos přinést jednorázové příjmy přes 7 mld. CZK a výrazně tak podpořit čistý zisk a výplatu dividend, kterou očekáváme na úrovni 35 CZK na akcii.

Hlavní rizika: Pokles cen silové elektřiny, výrobní problémy především na jaderných zdrojích, vyšší než očekávané investice, méně štědrá dividendová politika.

Očekávané události: Výsledky hospodaření za Q3 17 budou zveřejněny 7. listopadu.

Autorem textu a doporučení je Richard Miřátský z ekonomického a strategického výzkum Komerční banky

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter