Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

KB ve 3Q vzrostl díky nízkým nákladům na riziko čistý zisk

AKTUALIZOVÁNO – Komerční banka ve 3. čtvrtletí zvýšila srovnatelný čistý zisk o 13,1 procenta na 10,3 miliardy Kč. Čistý zisk včetně mimořádných položek spojených s přeceněním a prodejem budov centrály v tomto roce a příjmu za podíl ve společnosti VISA Europe v roce 2016 vzrostl o 5,5 procenta na 11,2 miliardy Kč.

Výnosy na srovnatelné bázi dosáhly 23,1 miliardy Kč, o půl procenta více než minulý rok. Srovnatelné náklady vzrostly o 1,4 %. Rozpuštění opravných položek k úvěrům Skupiny dosáhlo 0,2 miliardy Kč.  

„Výsledek prvních tří čtvrtletí je ovlivněn neobvyklou situací na českém bankovním trhu, kde přetrvávají důsledky měnových intervencí. Rozvahy českých bank narostly, české podniky se stále více financují v eurech, zatímco českou měnu nechávají uloženu v bankách. Vzrostla tak konkurence o umístění nadměrné likvidity v českých korunách.“ poznamenal Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

„V průběhu 3. čtvrtletí jsme rozvíjeli řadu obchodních aktivit. K nejdůležitějším výsledkům patří nová řada balíčků běžných účtů, které lépe odpovídají lišícím se požadavkům klientů. Připravujeme se rovněž na výzvy, které vytváří regulace i měnící se situace na trhu,“ dodal Juchelka.  

Počet klientů Komerční banky i nadále rostl. Banka měla 1,657 milionu klientů, což je o 7000 více než před rokem. Objem úvěrů poskytnutých klientům Skupiny KB narostl meziročně o dvě procenta na 605,1 miliardy Kč. Z toho financování úvěrů občanům na bydlení stouplo o 7,9 % a spotřebitelské úvěry vzrostly o 6,4 %.

Běžné klientské vklady vzrostly oproti předchozímu roku o 9,7 % na 777,5 miliardy Kč.

Kapitálová přiměřenost dosáhla 16,8 procenta, ke konci září regulatorní kapitál KB obsahoval pouze nástroje nejkvalitnější třídy jádrového Tier 1 kapitálu. Dne 9. října 2017 byl posílen kapitálovou složkou Tier 2, jak KB zveřejnila v samostatném oznámení.

Komerční banka měla ke konci září 45 515 akcionářů, z čehož 40 326 byly fyzické osoby z České republiky. Strategický akcionář Société Générale si udržoval v KB 60,4% podíl, menšinoví akcionáři měli 39,0% podíl a samotná KB držela 0,6% vlastních akcií.

Newsletter