Kde nejčastěji lidé mění práci?

 Lidé nejčastěji mění místo ve výrobě, dále pak v médiích, zdravotnictví, zemědělství a potravinářské výrobě a také v administrativě. Největší fluktuaci vykazují mladí lidé ve věku 20 až 21 let. Nejčastější motivací pro dobrovolnou změnu místa jsou lepší finanční ohodnocení a větší možnosti uplatnění na nové pozici. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz.

„Se snižováním míry nezaměstnanosti a oživením nabídky volných míst se lidé přestávají bát o práci a častěji mění místo,“ uvedla dnes ředitelka Profesia.cz Zuzana Lincová. Analytici podle ní předpovídají, že v letošním roce výrazně vzroste fluktuace zaměstnanců až o čtvrtinu. Výrazný tlak očekávají zejména výrobní podniky, dodala.

Z lidí, kteří si na pracovním portálu Profesia.cz vytvořili svůj životopis, změnilo práci loni 28 procent. Nejvíce jich změnilo práci jednou. Nejčastěji jsou to mladí lidé ve věku 20 až 21 let poté, co získají zkušenosti ve svém prvním zaměstnání a chtějí změnu. V roce 2015 změnilo zaměstnání minimálně jednou kolem poloviny uchazečů v tomto věku. Další výrazný nárůst fluktuace zaznamenala Profesia u lidí ve věku 26 let.

Nejčastěji měnili lidé práci ve výrobě, dále pak v médiích, žurnalistice a polygrafii, v těsném závěsu následovalo zdravotnictví. Mezi oblasti s nejstabilnějšími zaměstnanci naopak patřila podniková ekonomika, finance, účetnictví, dřevozpracující průmysl a dále pak státní správa a samospráva.

Míra fluktuace v oblastech, které se umístily na pomyslném pátém až desátém místě, je celkem vyrovnaná a činí 13 až 14 procent. Jde o obory jako logistika, obchod, hotelnictví a gastronomie, cestovní ruch nebo školství.

„Překvapilo nás porovnání dat na českém a slovenském trhu. Zatímco v ČR patří marketing, reklama a PR k těm s nejnižší mírou fluktuace, na Slovensku je tomu zcela naopak, pohybuje se na špičce se 16 procenty,“ upozornila Lincová.

Newsletter