Kdo dohlédne na FAÚ? I Šincl, který se střetl s Babišem

Poslanci naplnili sedmičlennou stálou sněmovní komisi, která bude dohlížet na činnost Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Zasedne v ní například Ladislav Šincl (ČSSD), který se střetl s Andrejem Babišem v otázce zdanění hazardu. Dále to budou místopředseda vládního hnutí ANO Jan Volný nebo poslanec KSČM René Číp. Vznik komise schválili poslanci minulý týden.

Šincl viní Babiše: Hazard jste odsunul po schůzce s šéfem Synotu

Koalice stáhne zákon o pojišťovnictví, důvod střetu Babiše a Šincla

Za ČSSD bude v komisi působit také Zdeněk Syblík, za ANO také Karel Rais, za TOP 09 Zdeněk Bezecný a za ODS Adolf Beznoska.

Na FAÚ nyní dohlíží sněmovní podvýbor, poslanci ho vzhledem k vytvoření komise zřejmě zruší. Poslanecké kluby mají nyní lhůtu do 19. října, aby navrhly, kdo ze členů komise se stane jejím předsedou.

Se zřízením stálé komise pro FAÚ počítá novela zákona, kterou Parlament schválil letos. V účinnost vstoupila k 1. říjnu.

Novelu ve Sněmovně předložila opoziční ODS. Původně v ní navrhovala, aby ředitele FAÚ jmenovala vláda místo ministra financí. Mezitím ale začal platit služební zákon a podle něj ředitele jmenuje státní tajemník na ministerstvu. Občanští demokraté od této části svého návrhu proto později ustoupili.

Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech.

Newsletter