Dolar drží ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Z měn regionu oslabuje polský zlotý a koruna, v zisku zůstává forint. Kurz domácí měny se drží nad 25,80 za euro.

Kenny: Přístup Britů k volnému trhu bude jen za volný pohyb osob

Evropská unie nevyhoví žádostem Londýna, aby Británie měla i po odchodu z EU (brexitu) plný přístup k unijnímu jednotnému trhu, pokud Spojené království neumožní volný pohyb osob. Řekl to dnes podle agentury Reuters irský premiér Enda Kenny.

Britský ministr pro brexit David Davis, kterého premiérka Theresa Mayová pověřila záležitostmi kolem vystoupení jejich země z EU, minulý týden řekl, že usiluje o „specifickou“ dohodu s EU s cílem po brexitu obnovit svrchovanost Británie, snížit imigraci kontrolami na britských hranicích a současně posílit obchod s unií.

Unijní lídři již Británii několikrát upozornili, že jí svůj trh otevřou jen tehdy, pokud bude respektovat čtyři svobody, a to volný pohyb lidí, zboží, služeb a kapitálu. Spojené království ale chce kontrolovat přistěhovalectví i ze států unie, jak slibovali voličům zastánci brexitu před červnovým referendem, což by mu přístup na trh EU mohlo znemožnit.

„Dovolte mi říci, že v Evropské radě je to věc, ve které se neustoupí. Evropští lídři to vzkázali britské vládě velmi jasně,“ zdůraznil podle Reuters irský premiér v rozhovoru s irskou rozhlasovou stanicí Newstalk. Britský kabinet podle něj zatím neví, jak na tom po brexitu chce Británie konkrétně být.

Předseda Evropské rady Donald Tusk minulý týden po setkání s britskou premiérkou Mayovou uvedl, že Evropská unie chce mít s Británií po jejím vystoupení ze společného bloku co nejtěsnější vztahy. „Míček k započetí rozhovorů je na britské straně kurtu,“ uvedl Tusk. „Začít co nejdříve je v zájmu nás všech,“ dodal. Mayová ale jako již dříve prohlásila, že s otevřením rozhovorů o vystoupení z unie spěchat nebude, protože se chce na očekávaná složitá jednání dobře připravit.

Newsletter