Kerry: Korupce je globální pandemií a hrozbou jako terorismus

Korupce je pandemií, je rozšířena po celém světě a pro státy je velkou hrozbou jako terorismus. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí John Kerry na mezinárodním protikorupčním summitu, který se koná v Londýně. Organizace pro boj s korupcí Transparency International očekává od konference významné posílení tohoto boje ve světě.

„Šokuje mě míra rozšíření korupce, jakou jsem našel v dnešním světě. Korupce působí jako nepřítel, protože ničí národní státy stejně jako někteří extremisti, proti kterým bojujeme,“ řekl šéf americké diplomacie účastníkům prvního podobného mezinárodního setkání. Česko se ho neúčastní.

Jednodenní summit za účasti asi 40 zemí a mezinárodních organizací jako Světová banka či Mezinárodní měnový fond má vyvrcholit později odpoledne zveřejněním společné deklarace proti korupci. Podle Londýna půjde o první podobný mezinárodní dokument. Signatáři podle zahraničních agentur slíbí, že budou spolupracovat a bojovat proti korupci všude, kde se nachází, a trestat osoby, které se na ní podílejí. Také připustí, že korupce poškozuje boj proti chudobě, terorismu a extremismu.

Podle deníku The Times summit ale nejspíš nenaplní své původní cíle, protože konečná deklarace byla na žádost některých zemí zmírněna. Zcela z ní podle britského listu zmizel text, který vůči zkorumpovaným osobám vylučoval jakoukoli beztrestnost.

Moskva, která vyslala do Londýna náměstka ministra zahraničí pro boj s terorismem Olega Syromolotova, se podle agentury AFP postavila proti tomu, aby případná budoucí mezinárodní dohoda k boji proti korupci byla závazná.

„Korupce je rakovina, která řádí v srdci mnohých problémů v dnešním světě. Ničí pracovní místa a brzdí růst, připravuje světovou ekonomiku každý rok o miliardy liber. Vrhá nejchudší do zoufalé chudoby, protože zkorumpované vlády ve světě vysávají peníze a brání těžce pracujícím lidem dostávat příjmy a podíly na růstu, které jim právem náležejí,“ řekl podle BBC krátce před dopoledním zahájení summitu premiér David Cameron, který setkání inicioval.

Newsletter