KLDR oznámila ukončení neformální komunikace s USA

Severní Korea dnes oznámila Spojeným státům, že se rozhodla zablokovat jediný kanál diplomatické komunikace mezi oběma zeměmi. Reaguje tím na nové americké sankce, jež zahrnují i diktátora Kim Čong-una, uvedla podle agentury Reuters severokorejská média.

Pchjongjang a Washington spolu doposud neformálně jednaly prostřednictvím diplomatického kanálu při OSN v New Yorku.

Všechny záležitosti, včetně otázky dvou Američanů zadržovaných v Severní Koreji, bude KLDR od nynějška řešit na základě (blíže nespecifikovaných) válečných zákonů, sdělila oficiální tisková agentura KCNA.

Podle jihokorejských médií by to mohlo znamenat, že KLDR bude udělovat vyšší tresty Američanům, které zatkne na svém území.

Severokorejské úřady v současnosti zadržují amerického studenta Otta Warmbiera, který se podle místních médií pokusil ukrást plakát s politickou tématikou a následně se přiznal k „závažným trestným činům“ proti státu. Dalším zadržovaným je Američan korejského původu Kim Dong Chul, kterého Pchjongjang viní ze špionáže.

Spojené státy minulou středu poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům jeho režimu. Důvodem je podle amerického ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. KLDR označila americké sankce za „vyhlášení války“.

Newsletter