KLDR podle Soulu cvičně pálila do Japonského moře

Severní Korea dnes cvičně vypálila několik projektilů krátkého doletu do Japonského moře, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Stalo se tak krátce poté, co ve středu Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila novou rezoluci proti Severní Koreji za její lednový jaderný test. Země tak bude čelit výraznému zpřísnění mezinárodních sankcí.

Jihokorejské ministerstvo se nyní podle agentury Reuters snaží určit, zda projektily vypálené v 10:00 místního času (2:00 SEČ) byly rakety nebo dělostřelecké granáty. Při loňském podobném testu se jednalo o tři rakety o dosahu asi 190 kilometrů, které byly vypuštěny z odpalovacího zařízení nedaleko přístavu Wonsan na východním pobřeží KLDR a skončily v mezinárodních vodách Japonského moře.

Raketovými testy Pchjongjang porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Navzdory tomu Severní Korea loni uskutečnila řadu testů střel krátkého doletu a vyzkoušela i rakety středního doletu Rodong, které mohou být teoreticky vybaveny jadernými hlavicemi a s doletem až 1300 kilometrů mohou zasáhnout Tokio a klíčové americké základny v Japonsku.

Po letošním lednovém jaderném testu a únorové zkoušce rakety dlouhého doletu severokorejské armády došla trpělivost i Číně, která je tradičním spojencem KLDR. Peking v OSN podpořil nové sankce, které jsou podle agentury AP nejpřísnější za posledních dvacet let. Nově bude muset být například prověřen veškerý náklad, který bude směřovat do KLDR, případně ji bude opouštět. Zakázán byl i veškerý prodej lehkých zbraní určených Pchjongjangu.

Newsletter