KLDR podle USA pokrok ve vývoji balistických raket neučinila

Severní Korea pokračuje ve vývoji balistických střel, nedosáhla ale takového pokroku, aby rakety dokázala osadit jadernou hlavicí. Řekl to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou.

„Máme obranný deštník proti balistickým raketám, kterému důvěřujeme,“ prohlásil v reakci na Kimova slova mluvčí ministerstva obrany Peter Cook. Dodal, že tento obranný systém chrání nejen Spojené státy, ale i jejich spojence.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Severní Korea zatím neučinila dostatečný pokrok na to, aby mohla vybavit střely jadernými hlavicemi. „Nadále jsme přesvědčeni, že pokračuje ve vývoji jaderné i balistické technologie. Nevěříme ale, že je ve fázi, kdy může (raketu) vybavit jadernou hlavicí,“ dodal Kirby, jehož citovala agentura Reuters.

Bílý dům dnes uvedl, že nejsou žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že jaderná kapacita KLDR se změnila. Kimovo tvrzení o pokroku ve vývoji mezikontinentálních střel zpochybnil na twitteru také budoucí americký prezident Donald Trump. Ten rovněž kritizoval Čínu za to, že podle něho nijak nepřispívá k řešení napětí kolem KLDR a k udržení severokorejského jaderného programu pod kontrolou. Kirby ale řekl, že s takovým hodnocením na adresu Číny ministerstvo zahraničí nesouhlasí.

Raketové testy KLDR, stejně jako jaderné zkoušky, porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na Severní Koreu v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Newsletter