Klenotnictví Tiffany nečekaně zvýšilo zisk, pomohl brexit

Luxusní americké klenotnictví Tiffany ve druhém čtvrtletí překvapivě zvýšilo zisk. Přispěl k tomu růst prodeje v Británii, kde prudký pokles kurzu libry po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie podpořil turistické výdaje. Firma dnes oznámila, že čistý zisk jí vzrostl na 105,7 milionu dolarů (2,5 miliardy Kč) ze 104,9 milionu dolarů před rokem.

V přepočtu na akcii se zisk zvýšil na 84 centů z předchozích 81 centů. Analytici v anketě agentury Reuters počítali s poklesem zisku, v průměru na 72 centů. K růstu zisku přispěly kromě vyššího prodeje v Británii také nižší náklady na zlato a další drahé kovy.

Celkové čisté tržby se však propadly o šest procent na 931,6 milionu dolarů (22,3 miliardy Kč). Zaznamenaly tak již sedmý čtvrtletní pokles za sebou. Druhé fiskální čtvrtletí skončilo 31. července.

Libra prudce oslabila, když se Britové v červnovém referendu překvapivě vyslovili pro takzvaný brexit, tedy odchod své země z EU. „Téměř okamžitě po referendu jsme u prodeje v Británii zaznamenali vzestupný trend,“ uvedla společnost Tiffany. „Věříme, že oslabení libry učinilo z Londýna atraktivnější destinaci pro turistické nákupy,“ dodala.

Cena akcií společnosti Tiffany po zveřejnění hospodářských výsledků vzrostla asi o osm procent a dostala se na nejvyšší úroveň za téměř osm měsíců.

Společnost Tiffany vznikla v roce 1837, kdy otevřela svůj první obchod na Manhattanu. Kromě drahých šperků prodává i parfémy, hodinky či sluneční brýle balené do proslulých tyrkysově modrých krabiček. V roce 2012 otevřela obchod v Praze, který se stal první firemní prodejnou ve střední a východní Evropě.

Newsletter