Klenotník Tiffany oznámil pokles tržeb. Akcie -3 %

Akcie Tiffany v premarketu ztrácejí přes 3 % v reakci na oznámení firmy, že kvartální tržby na konci loňského roku se o procento snížily, a to na 1,29 mld. dolarů, především v důsledku silnějšího dolaru i slabší poptávky ve vánoční sezóně. Srovnatelné tržby stagnovaly či mírně klesly ve všech regionech kromě asijsko-pacifického a evropského, kde došlo k mírnému růstu. Klenotnictví předpokládá, že v tomto čtvrtletí budou tržby dál klesat.

Výsledek je horší než odhady analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters naopak předpokládali nárůst tržeb, a to na 1,31 miliardy dolarů. Čistý zisk klenotnictví za tři měsíce do konce ledna dosáhl 196,2 milionu dolarů. Před rokem bylo Tiffany ve ztrátě kvůli nákladům na právníky.  

Společnost již v lednu snížila výhled zisku pro tento rok. Poukázala tehdy na silnější dolar, který nejenže snížil tržby na zahraničních trzích, ale také zasáhl příjem z prodeje turistům v USA. Zhruba polovina tržeb Tiffany plyne ze zahraničí. Nákupy turistů ve Spojených státech navíc stojí za velkou částí jeho domácích tržeb. 

Klenotnictví předpokládá, že v tomto finančním čtvrtletí, které končí v dubnu, mu tržby klesnou o deset procent a zisk se sníží o 30 procent. 

Americký dolar vůči koši hlavních zahraničních měn stoupl od listopadu do ledna o zhruba devět procent. Silnější dolar by potenciální turisty mohl odradit od návštěvy Spojených států, kde turisté každoročně utratí přes 200 miliard dolarů. 

Newsletter