Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Koalice dnes bude rozhodovat, kam pošle 62 mld. Kč z přebytku rozpočtu

Vládní koalice dnes bude řešit, na co použije 62 miliard korun z přebytku státního rozpočtu za rok 2016. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce peníze využít na snížení státního dluhu, naopak lidovci navrhují částku investovat třeba do výstavby čistíren odpadních vod. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že by vláda měla přebytek prioritně směřovat na odstranění deficitu schváleného pro letošní rok.

Koaliční rada se sejde odpoledne po zasedání vlády a probere také návrh zákona o sociálním bydlení, koncepci rodinné politiky a nový mechanismus valorizace důchodů z dílny ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

Před úterním zahájením sněmovní schůze, na které budou poslanci schvalovat daňový balíček, se strany vládní koalice znovu vyjádří k návrhům změn v elektronické evidenci tržeb, jak je v prosinci představil k nelibosti ČSSD Babiš. Lidovci přišli s dalšími návrhy, sociální demokraté trvají na tom, že nový zákon by se měnit neměl.

Na programu prvního koaličního jednání v novém roce je také návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti, který Sněmovně vrátil Senát, a návrh zákona o sociálním zabezpečení. Diskutovat by politici měli i nad financováním soukromých škol.

Newsletter