Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Koalice plánuje přehlasovat senátní veto rozpočtové odpovědnosti

Vládní koalice bude ve Sněmovně hlasovat pro zákon o rozpočtové odpovědnosti, jak ho už jednou poslanci schválili, a součaně nechá připravit jeho novelu. Novinářům to po jednání lídrů ČSSD, ANO a KDU-ČSL řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Senátoři včetně zástupců vládní sociální demokracie koncem listopadu návrh zákona označili za neústavní ve vztahu k obcím či krajům a odmítli ho schválit. Pokud Sněmovna senátní veto přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud.

„Dohodli jsme se na tom, že by koalice podpořila ten návrh tak, jak ho schválila Poslanecká sněmovna. Následně by ministerstvo financí připravilo následnou novelu, která by reagovala na některé připomínky měst a obcí,“ uvedl Sobotka.

Návrh počítá s tím, že pokud by zadlužení veřejných rozpočtů překročilo 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady by musely přijmout nápravná opatření. Zatímco vláda by musela předložit návrhy státního rozpočtu tak, aby pouze vedly k dlouhodobě udržitelnému stavu veřejných financí, obce a další instituce by musely mít rozpočty přinejmenším vyrovnané.

Záměr obrátit se na Ústavní soud avizoval v listopadu například předseda senátorů ČSSD a bohumínský starosta Petr Vícha. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil tehdy připomněl, že není možné běžným zákonem omezovat ústavou zaručené právo obcí a krajů územních celků na vlastní rozpočet. Poukázal na to, že nová pravidla měla mít původně formu ústavního zákona, vláda se na něm ale nedokázala ve Sněmovně s opozicí shodnout.

Newsletter