Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Koalice se neshodla na rušení superhrubé mzdy, vytvoří komisi

Zrušením superhrubé mzdy se bude zabývat komise na ministerstvu financí. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních stran. Řekli to po dnešním jednání novinářům. Zrušení superhrubé mzdy je obsaženo v koaliční smlouvě, ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) se ale nápad nezamlouvá. Změna by podle něj přinesla pouze náklady navíc. ČSSD naopak na zrušení trvá. 

Komise, ve které budou zástupci všech tří koaličních stran, bude mít za úkol dodat návrh v řádu týdnů. „Až dojdeme ke shodě, jak to udělat co nejlépe, nejlevněji a nejrychleji, tak to zrealizujeme. Tváme na tom, že se má tento institut zrušit,“ řekl po jednání koaliční rady ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dnes odpoledne uvedl, že superhrubá mzda musí být zrušena. „Byl to nepovedený experiment a jde nám o to zpřehlednit systém. Ke změně by měla být využita nejbližší novela zákona o dani z příjmu,“ uvedl Sobotka. 

Babiš dnes novinářům řekl, že o rušení superhrubé mzdy je nutné diskutovat, protože reálně tento krok výhody nepřinese. „Co je v koaliční smlouvě, je sice důležité, ale není to zákon. A jestliže je tam napsáno něco, co nic nepřinese a nemá to dopad na rozpočet ani na příjem lidí, a jen to lidi zatíží, tak je to nesmysl dělat jen jako politické gesto, aniž by za tím byla nějaká ekonomika nebo selský rozum,“ uvedl Babiš. Dále upozornil, že nyní se chystá zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolní hlášení u DPH. „A já nechci firmy a podnikatele ještě více nyní zatěžovat,“ dodal. 

„Nemyslím si, že by se zbořil svět, kdyby superhurbá mzda pokračovala. Rozumím ale tomu, že to měl jeden z koaličních partnerů jako zásadní připomínku,“ uvedl dnes předseda lidovců Pavel Bělobrádek. 

Koncept superhrubé mzdy prosadil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rámci daňové reformy od ledna 2008. Vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem. Nyní lidé odvádějí daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů, což prosadila také bývalá vláda Petra Nečase. 

Současná vládní koalice se dohodla, že zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně by měla být stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální. 

Dnešní patnáctiprocentní daň odpovídá podle dřívějších vyjádření vládních představitelů v rámci hrubé mzdy zhruba 21 procentům. 

Koaliční rada dnes také diskutovala o přemístění brněnského nádraží. Shodla se na tom, že platí rozhodnutí tehdejší vlády premiéra Miloše Zemana, která v roce 2002 podpořila jeho přesunutí zhruba o 800 metrů jižněji, než je jeho současná poloha. 

Bavili se také o zákoně, který upravuje marže makléřů v pojišťovnictví. Podle Chovance se dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která do týdne najde případně koaliční návrh. „Pokud by nebyl, tak jsme si potvrdili, že budeme ctít stanovisko resortního ministra,“ dodal ministr vnitra. 

Dalším tématem byla otázka tendru na zimní údržbu, který vypsalo ministerstvo dopravy. Zakázku kritizují sociální demokracie a kraje, protože chtějí zachovat současný stav. Vznikne proto pracovní skupina, která se podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD) sejde poprvé ve středu odpoledne. 

Newsletter