Kobra chce obžalovat čtyři lidi kvůli krácení daní za 166 mil. Kč

Daňová kobra navrhla obžalovat čtyři lidi, kteří podle policie způsobili krácením daně škodu více než 166 milionů korun. Všichni jsou stíháni na svobodě, v případě odsouzení jim hrozí až desetileté vězení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

„Podle našich závěrů došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností, které měly neoprávněně krátit daňovou povinnost na dani z přidané hodnoty,“ popsal Ibehej.

Čtyři lidé podle kriminalistů nakupovali od léta 2009 do poloviny roku 2011 drahé kovy přes obchodní společnosti, jež byly založené na tzv. bílé koně. Kovy pak obvinění prodávali koncovým odběratelům již s daní z přidané hodnoty, daně však neodvedli do státního rozpočtu.

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (nyní pod NCOZ) zajistili během trestního řízení majetek v hodnotě asi 60 milionů korun. „Jde o pozemky, budovy, finanční prostředky na účtech a v hotovosti, dva motocykly značky Harley-Davidson a čtyři vozidla různých značek,“ dodal Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Newsletter