Kofola vykoupila poslední akcie slovinské Radensky

Nápojářská skupina Kofola odkoupila od drobných akcionářů posledních 2,28 procenta akcií slovinského výrobce minerální vody Radenska, jehož vlastníkem se stala loni. Ovládla tak celých sto procent firmy. Návrh na vytěsnění minoritních akcionářů schválila valná hromada Radensky. ČTK to dnes za Kofolu sdělila Nikola Doležalová.

„Cena za akcii je 14 eur a počet vykoupených akcií 120.506. Co se týká plánů do budoucna a expanze na další trhy, chceme rozvíjet byznys především v zemích bývalé Jugoslávie,“ uvedla Doleželová. Za poslední balík akcií tak Kofola zaplatila téměř 1,69 milionu eur (v přepočtu téměř 45,6 milionů korun).

Server E15 dnes uvedl, že dohromady Kofola investovala do akvizice slovinského výrobce kolem 1,8 miliardy korun. „Radenska pod vedením české firmy úspěšně expanduje. Od ledna vyrábí pro chorvatský trh nápoje Pepsi, Mirinda a 7UP. V únoru také Kofola koupila od chorvatské společnosti Badel 1862 tři tradiční značky nealko nápojů Voćko, Nara a Inka a jejich produkce rovněž přesunula do Radensky,“ uvedl server.

Radenska se stala novým členem nápojářské skupiny Kofola loni. Dohodu o koupi Radenske podepsaly Kofola a Pivovarna Laško na konci roku 2014. Kofola získala nejprve 75,31 procenta akcií, podíl pak navyšovala.

Kofola ČeskoSlovensko je předním evropským výrobcem nealkoholických nápojů. Má sedm výrobních závodů a zaměstnává 2000 lidí na Slovensku, v České republice, Slovinsku a Polsku. V loňském roce dosáhla skupina čistého zisku 373,9 milionu korun, což bylo o 83,8 milionu korun (28,9 procenta) více než v roce 2014. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Loni Kofola vstoupila na burzu cenných papírů v Praze.

Newsletter