Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu po ranním oslabení odmazávají ztráty. Nejvíce posiluje koruna, a to až k hranici 26,15 za euro, která dříve zafungovala jako support.

Kolektivní smlouva zajistí výhody i agenturním pracovníkům Škody

Kolektivní smlouva zajistí výhody i agenturním pracovníkům Škody Auto. Odbory vyjednaly například růst tarifů, den volna navíc a další bonusy. Poprvé všechny agentury a zástupci zaměstnanců podepisují totožný dokument platný pro všechny agentury. Uvádí to dnešního vydání týdeníku Škodovácký odborář.

Růst tarifů platí už od dubna, den volna navíc dostanou agenturní pracovníci v případě sedmnáctisměnného či osmnáctisměnného systému stejně jako ho dostávají kmenoví zaměstnanci automobilky.

Pro agenturní pracovníky bude také nově výhodné započítávání odpracované doby v automobilce, což jim přinese další výhody v případě přechodu mezi kmenové zaměstnance. Tato novinka bude platná od září, kdy na ni budou připraveny i informační systémy podniku.

„Ten, kdo nastoupí od září, nebo bude v září zaměstnancem agentury, a následně přestoupí do kmenového stavu Škoda Auto, tak se mu již bude v automobilce započítávat odpracovaná doba pod agenturou. Tím vzniká například dřívější nárok na bonus dle kolektivní smlouvy,“ uvedla Ivona Fajčíková z oblasti agentur práce a integrací Odborů KOVO. Mezi přestupem nesmí být ale prodleva, kdy by zaměstnanec agentury dal například výpověď a byl evidován na úřadu práce.

Průměrná mzda v dělnické profesi činí přibližně 36.000 korun. V současnosti Škoda Auto zaměstnává v českých závodech zhruba 27.000 lidí, z toho 2000 cizinců. Podíl agenturních pracovníků je zhruba deset procent.

Provozní zisk automobilky se v prvním letošním pololetí zvýšil o 31,2 procenta na 685 milionů eur (18,5 miliardy Kč). Důvodem byly zejména příznivý vývoj odbytu a optimalizace nákladů.

Newsletter