Kolik mohou Češi ušetřit na finančních produktech?

České domácnosti mohou ušetřit desítky tisíc korun ročně pouhou změnou poskytovatelů finančních produktů nebo energií. Přesné údaje o jednotlivých možnostech úspor pravidelně poskytuje společnost Porovnej24.cz prostřednictvím projektu Index24, který sleduje reálné výdaje domácností a možnosti úspor u nejběžnějších produktů. Největším výdajem je pro velkou část českých domácností hypotéka. Na té šlo přitom ještě loni změnou produktu ušetřit v průměru skoro 2 000 Kč měsíčně, tedy 24 000 ročně. Hypoteční produkty jsou ale díky regulacím už tak srovnatelné, že měsíční splátky se mohou lišit jen o pár set korun, konkrétně v červnu byl takzvaný index úspory u hypoték jen 599 Kč měsíčně. Naopak zajímavých úspor mohou lidé dosáhnout především změnou dodavatele plynu.

Projekt Index24  už pátým rokem sleduje vývoj útrat domácností a také možností úspor u jednotlivých výdajů. „V polovině letošního roku sledujeme další pokles indexu úspor u hypoték, produkty bankovních domů jsou si totiž hodně podobné a měsíční splátky u nich tak velmi srovnatelné. Podle našich dat mohou domácnosti na měsíční splátce ušetřit jen necelých 600 Kč, to je v meziročním srovnání o 68 % méně,“ komentuje aktuální data Zbyněk Laisek, zakladatel Porovnej24.cz. Index úspory u hypoték klesl jen od začátku tohoto roku o více než 21 %. Vzhledem ke stále se zpřísňujícím podmínkám pro splácení hypoték lze očekávat, že pokles bude i nadále pokračovat, a rozdíly mezi jednotlivými hypotečními produkty se tak budou stále více vyrovnávat. Při splácení hypotéky přitom může i pár set korun měsíčně znamenat značné úspory. Při pětileté fixaci hypotéky se tak dá ušetřit 36 000 Kč.

Také u povinného ručení postupně hodnoty indexu úspory klesají, za poslední pololetí o 28 %. Zatímco koncem roku 2017 mohly domácnosti na ručení ušetřit přes 4 300 Kč ročně, aktuálně mohou být jejich úspory maximálně 3 100 Kč za rok. Největší snižování cen proběhlo začátkem tohoto roku, nyní dochází opět k pozvolnému zdražování pojištění. Zvyšování cen se dotýká všech sledovaných modelových rodin.

U havarijního pojištění nebo spotřebitelských půjček se ceny za poslední pololetí výrazněji nepohnuly. Jinak to ale vypadá u energií. „Pokud bych v tomto období hledal možnosti úspor, určitě bych doporučil optimalizovat rodinný rozpočet změnou dodavatele plynu, domácnosti by totiž průměrně ušetřily 3 303 Kč. U domácností, které využívají plyn více, např. na topení i vaření, pak výše úspory roste.“ doplňuje Zbyněk Laisek. Za poslední pololetí tak vzrostl průměrný index úspory u této položky o 1 690 Kč. O téměř 400 Kč více mohou navíc domácnosti uspořit při výběru výhodnějšího dodavatele elektřiny.

Samotný Index24 sleduje dvě hlavní veličiny, díky kterým může jednotlivé ceny produktů srovnávat a zkoumat. Jsou jimi index útraty a index úspory. Index útraty ukazuje průměr cen, které lidé běžně utrácejí za finanční produkty a energie. V posledním roce i díky dobrým ekonomickým výsledkům trhu směřuje index vzhůru, útraty domácností se tedy zvyšují. Na růstu indexu se nejvíce podílí rodiny a single domácnosti. Index úspory naopak sleduje, kolik mohou domácnosti ušetřit správným výběrem dodavatele sledovaných služeb. Ukazuje tedy, jaký je cenový rozdíl ve stejných produktech mezi dodavateli. V posledních letech se rozdíly mezi dodavateli snížily, což je dáno především nižším rozdílem mezi nabídkami bank u hypotečních úvěrů.

O společnosti Porovnej24.cz

Index24 je provozován společností Porovnej24.cz, která se zaměřuje na srovnávání finančních produktů přes internet. Porovnej24.cz je největším a nejnavštěvovanějším finančním porovnávačem, který operuje s nabídkou produktů více než 80 firem. Zároveň je i předním poskytovatelem unikátního softwaru pro finančně poradenské společnosti. Cílem firmy je zjednodušení finančního rozhodování a optimalizace finančních výdajů občanů.

Index24 je unikátním projektem svého druhu, který sleduje vývoj finančních produktů již od roku 2013. Výsledky slouží k predikci vývoje cen do dalšího období a pomáhá určit, kdy je správný moment pro sjednání vybraných pojištění a nákupu energií. Index24 je postaven na srovnávání cen produktů pro čtyři modelové domácnosti – rodiny s dětmi, single domácnost, mladý pár nebo seniory.

Newsletter