Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Kolumbie prodloužila příměří s rebely z FARC do konce roku

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos prodloužil ve čtvtek příměří s rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) až do konce letošního roku. Rozhodnutí má umožnit oběma stranám dopracovat novou mírovou dohodu poté, co Kolumbijci před dvěma týdny v referendu těsně odmítli návrh té původní.

Santos k rozhodnutí prodloužit příměří, které mělo vypršet koncem října, dospěl po setkání se studenty, kteří ve čtvrtek uspořádali v Bogotě mnohatisícovou demonstraci na podporu mírové dohody. „Jeden z těch studentů mi připomněl, že v armádě i mezi povstalci jsou mladí lidé, čekající co se stane, kteří doufají, že už nebudou muset vypálit ani ránu. Kvůli tomu, a na žádost studentů, jsem se rozhodl prodloužit příměří do 31. prosince,“ uvedl Santos podle agentury Reuters.

Příměří lze poté ještě dále prodlužovat, prezident však prohlásil, že doufá v ukončení obnovených havanských rozhovorů ještě v letošním roce.

Odpůrci dohody, kteří v referendu začátkem měsíce překvapivě těsnou většinou hlasů zvítězili, chtějí docílit tvrdšího přístupu k velitelům a bojovníkům FARC odpovědným za zabíjení, k nimž byl podle nich původní text smlouvy příliš mírný.

Santos za snahu ukončit více než půlstoletí trvající ozbrojené povstání minulý týden získal Nobelovu cenu za mír.

Newsletter