Komentář: Brexit? Crash out, nebo dlouhodobá nejistota

Dohoda o brexitu byla poslanci v Dolní sněmovny zamítnuta 230 hlasy. Porážka byla výraznější, než se očekávalo, a Tereza Mayová má nyní tři dny na to přijít s plánem B. Politická situace je stále nejistá. Potenciální scénáře zahrnují rozšíření článku 50, odchod z Evropské unie bez dohody nebo obojí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn předložil vládě návrh o vyslovení nedůvěry, očekává se, že bude ve středu projednáván v Parlamentu.

Podle mého zcela osobního názoru by měl být článek 50 použit jedině v případě, že se brexit uskuteční bez dohody, což ale vyžaduje větší přípravu. Například by pro variantu „bez dohody“ musely být připravené zákony. Pro tento scénář je stále zapotřebí přibližně 1000 doplnění k zákonům týkajících se například přeletů nad územími, pojištění vozidel, státních příslušníků EU, kteří zůstávají fyzicky v UK, pohybu hospodářských zvířat atd. Rozšíření článku 50 a odchod „bez dohody“ v nejzazším termínu, tedy 2. června, je pro mě nyní tou nejpravděpodobnější variantou.

Debata je vlastně o tom, jak UK z EU odejde. Bude to buď „crash out – bez dohody“, nebo verze, která může trvat několik let. Každá varianta má klady i zápory. „Crash-out“ může být potenciálně velmi škodlivý, ale dává jistotu, že se Velká Británie postaví k řešení čelem. Umožní jí následné vyjednání obchodních dohod, pohyb osob a tak dále. Mohl by sice vést k okamžitému poklesu libry, ale následně k odrazu, protože společnosti budou nuceny se rychle přizpůsobit. Ten druhý, pomalejší výstup může zpočátku vést k silnější libře, ale prodlouží nejistotu, což by mohlo mít za následek pokles investic a obavy o schopnost podnikového sektoru realizovat dlouhodobější plány.

Autorem textu je Leigh Himsworth, Equities portfolio manager Fidelity International

Newsletter