Komentář: Data z amerického trhu práce jsou důvodem pro rychlé zvyšování sazeb

Dubnová data z amerického trhu práce přinesla ve srovnání s konsensem trhu smíšený výsledek. I přesto však potvrdila napjatý stav sledovaného trhu, který je hlavním argumentem pokračujícího procesu zvyšování sazeb ze strany Fedu.

Podle dat amerického ministerstva práce bylo v soukromém sektoru mimo zemědělství v dubnu vytvořeno 428 tisíc nových pracovních míst při predikci 380 tisíc. Revize březnového čísla ukázala zhoršení z 431 tisíc na 428 tisíc. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,6 %, přičemž trh očekával pokles na 3,5 %. Míra participace nečekaně klesla, a to z 62,4 % na 62,2 %. Konsensus pracoval s nárůstem na 62,5 %.

Tempo mezd v dubnu meziměsíčně zpomalilo růst z 0,5 % na 0,3 %. Meziročně pak v souladu s očekáváním z 5,6 % na 5,5 %. Stále se však jedná o velmi robustní čísla, která jsou základem silné mzdové inflace.

Podle analytika společnosti XTB Štěpána Hájka se ekonomové se domnívají, že by trh práce mohl brzy začít zpomalovat, jelikož ekonomika se bude blížit plné zaměstnanosti. „To by poskytlo určitou úlevu prudkému růstu mezd v době, kdy inflace dosahuje nejvyšší úrovně od roku 1981,“ doplnil.

Reakce trhů na dnešní čísla byla velmi vlažná. Euro proti dolaru udrželo zisky, které získalo během dopoledne díky komentářům představitelů ECB. Futures amerických akcií klesají, tržní výnosy, nominální i reálné, pak rostou. „Trhy opět počítají s tím, že Fed bude prudce a rychle zvyšovat sazby. Tato predikce v sobě obsahuje více než 90% pravděpodobnost navýšení sazeb na červnovém zasedání Fedu o 75 bodů,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka.

Podle Berky tak zůstávají rizika na straně silnějšího dolaru. „Na zpevnění pod support kolem 1,0500 EURUSD však americká měna zatím stále čeká. Z dosavadních faktorů nebyl žádný dostatečně silný,“ uzavřel.

 

Newsletter