Komentář: Evropská inflace překonala hranici 7 % a je nejvyšší v historii

Evropská inflace posunula historický rekord opět výše. V březnu podle předběžných údajů meziročně vzrostla z 5,9 % na 7,5 %. Trh přitom očekával nárůst o 6,7 %. Jádrová inflace pak meziročně vzrostla z 2,7 % na 3 % při predikci 3,1 %

„Rozdíl mezi standardní inflací a jádrovou variantou ukazuje, jak výrazně je současná inflace tažena dalšímu položkami jako potravinami nebo palivy,“ okomentoval dnešní data analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. „Nicméně jedná se o výzvu pro evropskou ekonomiku. Vzhledem k napjatým vztahům s Ruskem se můžeme dočkat dalšího nárůstu cen energií také v příštích měsících,“ doplnil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

I přesto, že celková inflace výrazně překonala tržní očekávání, kurz eura na data nikterak výrazně nereagoval. „Dnešní nízká volatilita dolaru proti euru značí, že trh vyčkává na odpolední zveřejnění dat z amerického trhu práce,“ uvedl analytik společnosti Roklen Jan Berka. „Tržní konsensus pracuje s dalším poklesem míry nezaměstnanosti a růstem mezd, což by se mohlo projevit v tržních očekáváních ohledně sazeb Fedu, a tedy i na kurzu dolaru. Nemělo by se však jednat o výraznou reakci, jelikož trh již teď očekává, že americká centrální banka bude sazby zvyšovat velmi rychle,“ uzavřel.

Newsletter