Euro je proti dolaru v zisku. Kurz se na vlně dobrého výsledku Ifo indexu a komentářů guvernérky ECB Lagarde posunul výrazně nad hranici 1,0600 EURUSD. Procyklické měny jsou v zisku. Posilují i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 24,60 za euro.

Komentář k ČNB: Pět statečných nelze označit vysloveně za jestřáby

I když trh byl naladěn na poměrně razantní krok, dnešní rozhodnutí centrálních bankéřů trochu překvapilo svým rozměrem. Není to však krok poslední a těch pět statečných členů bankovní rady, kteří pro to hlasovali, nejde vysloveně označit za jestřáby. Do neutrálního nastavení sazeb totiž ještě zbývá kus cesty a tak cyklus růstu sazeb dosud neskončil a bude pokračovat, a to i navzdory možnému zpomalení ekonomického růstu v posledním čtvrtletí tohoto roku. Pro politiku fiskální to znamená další zvýšení naléhavosti a potřebné robustnosti kroků ke konsolidaci rozpočtů, a to již v roce 2022.

Z rozhodnutí ČNB je cítit obava ze zafixování inflačních očekávání, která jsou noční můrou centrálních bankéřů. Abychom získali úplný obrázek o názorovém rozvrstvení v bankovní radě by bylo zajímavé, kdyby teď opět promluvili ti dva revoltující členové bankovní rady, kteří hlasovali za zachování sazeb na stávající úrovni, zvláště pokud se ukáže, že jde o tytéž dva, kteří hlasovali proti zvýšení sazeb i minule. Jakou viděli a vidí optimální trajektorii pro růst sazeb a jak intenzivně vnímají riziko usazení inflačních očekávání na dlouho neviděných úrovních?

Celkově je dobře, že se ČNB vydala cestou normalizace měnové politiky, je to v zájmu dlouhodobé stability ekonomiky i koruny.

Hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek

Newsletter