Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Komentář Národní rozpočtové rady k makroekonomické predikci MF ČR

Zatímco ještě v listopadu 2018 počítalo ministerstvo financí pro rok 2019 s růstem HDP o 2,9 procenta, nyní odhaduje, že ekonomika letos meziročně přidá „jen“ 2,5 procenta. Znovu se tak potvrzuje to, co bylo patrné již na statistických datech z druhé poloviny loňského roku – stávající hospodářský cyklus je za svým vrcholem a tempo růstu ekonomiky postupně zvolňuje.

„Pro státní rozpočet to znamená, že jeho příjmy budou nižší, než se v době jeho sestavování očekávalo. Pokud tedy vláda bude chtít dodržet naplánovaný schodek 40 miliard korun, budou muset jednotlivé resorty sáhnout k úsporným opatřením. Pravděpodobně se při tom nevyhnou ani výdajovým škrtům. S poklesem příjmů oproti plánu se ovšem budou muset vypořádat také další subjekty spadající do sektoru veřejných institucí, jako jsou například kraje či obce. Zároveň bude třeba věnovat velkou obezřetnost přípravě státního rozpočtu na rok 2020,“ uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

 

Newsletter