Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Komentář Podnikatelských odborů: Důchodový systém mají zachránit živnostníci

Současná vláda není schopna nejen připravit důchodovou reformu, ale ani se shodnout na smysluplných návrzích úpravy důchodového systému, kritizují Podnikatelské odbory. „Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svojí slavnou Komisí pro spravedlivé důchody přišla na nápad, jak získat do systému další peníze: vytáhnout je ze živnostníků a malých podnikatelů,“ odmítají Podnikatelské odbory snahu tahat peníze z kapes malých podnikatelů i zdůvodnění, že osoby samostatně výdělečně činné platí příliš nízké důchodové pojistné. Nesouhlasí tedy se zvýšením jejich odvodů, jak se objevuje v dokumentu Architektura nového systému.

V reálu by to znamenalo, že výpočtový základ by už netvořil polovinu rozdílu mezi příjmy a výdaji, ale hned 75 procent. Minimální vyměřovací základ by se u hlavní činnosti zvedl z 25 procent průměrné mzdy na 40 procent. Došlo by tak k tomu, že například živnostník, který utrží měsíčně průměrně 30 tisíc korun a uplatňuje šedesátiprocentní výdajový paušál, zaplatí na měsíčním odvodu skokově o 60 procent víc než dnes. Místo 2 544 korun hned 4 069 korun. „Dopadlo by to nejvíc na drobné živnostníky. Takové navýšení může být pro některé doslova likvidační. Odmítáme, aby za neschopnost a nehospodárné chování Babišovy vlády platili aktivní lidé, kteří nevisí na peněžních kohoutcích státu, ale jsou schopni sami se postarat o sebe, své rodiny i zaměstnance. Povede to jen k ochromení chodu české ekonomiky,“ varují Podnikatelské odbory před hloupými návrhy ministryně práce a sociálních věcí a „její“ Komise pro spravedlivé důchody.

Newsletter