Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Komentář: Rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit sazby o celý procentní bod je logické

Dnešní rozhodnutí bankovní rady zvýšit sazby o celý procentní bod je logické, ale je také na horním limitu růstu úrokových sazeb, vyplývajícím z platné prognózy ČNB. Lze z něj vyčíst obavy centrálních bankéřů, že by návrat inflace směrem ke koridoru inflačního cíle mohl být pozvolnější, než se dosud předpokládalo. Sazby se ale současně tímto rozhodnutím s větší pravděpodobností dostávají v horizontu nejúčinnější transmise již výrazně blíže k neutrálním hodnotám, odpovídajícím potřebám ekonomiky.

Dá se to tedy hodnotit tak, že v tuto chvíli má centrální banka hotovo. Pro úvahy o dalším směřování měnové politiky v příštím období ale bude důležitá nová prognóza, kterou bankovní rada projedná na počátku února. Je trochu škoda, že toto únorové zasedání nebude moci vzít v potaz statistiku spotřebitelských cen za leden a únor, kdy lze – oproti posledním měsícům letošního roku – čekat významný přímý i nepřímý dopad rostoucích cen energií na domácnosti.

Vánoční úvaha: letošní sérií rozhodnutí bankovní rada prokázala, že koncept inflačního cílování funguje a nemá v naší konstelaci smysluplnou alternativu. Dává totiž centrální bance možnost průběžně, pružně a citlivě reagovat na výhled inflačního vývoje a opatření kalibrovat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému narušování hospodářského cyklu a strukturálních charakteristik ekonomiky. A má navíc tu výhodu, že je transparentní a tedy srozumitelný nejširšímu spektru subjektů v ekonomice, a tedy má silný potenciál ovlivňovat jejich inflačních očekávání. Průběh roku 2022 by toho měl být dokladem.

Newsletter