Komentář Saxo Bank: USA útočí na íránskou ropu

Ropa se koncem minulého týdne ocitla v defenzivě, ale i přesto jen těsně minula svůj pátý po sobě jdoucí ziskový týden. Země organizace OPEC spolu s Ruskem i nadále snižují dodávky černého zlata.  To vytvořilo dobrý důvod pro růst cen této komodity ve srovnání s prosincem minulého roku. Obchodníci se však proti tomuto trendu zatím nepostavili. 

Cenu ropy naposledy vyhnalo nahoru prohlášení USA, že výjimky udělené osmi zemím při nákupu íránské ropy loni v listopadu už nemusí být po 4. květnu prodlouženy. Washington se tímto snaží úplně odstranit íránskou produkci z globálního trhu.

Těžaři nereagují

Očekávalo se nahrazení tohoto výpadku Saúdskou Arábií a ostatními producenty. Předešli by tak pnutí ropného trhu, to se však nakonec nestalo. Podle agentur IEA, EIA i OPECu je trh nyní dobře zásobován. Díky očekáváním toho, co se může stát v nadcházejících měsících, ceny opět prudce narostly. Podobně jako v říjnu 2018.  Zatímco však fundamenty nevytvoří reálnou podporu pro současné a potenciálně vyšší ceny, trh je vystaven technickým překážkám.

Objevuje se riziko odporu několika klíčových zemí odebírajících íránskou ropu, nejvíce Číny. Kromě toho jsou zde týdenní zprávy o vyšším stavu zásob v USA. Tato fakta by pomohly ohrozit tento trend. Týdenní technické ukazatele směřují naopak k riziku poklesu ceny. Do pozornosti se tak opět mohou dostat hranice odporu na úrovni 72 a pak 70 dolarů za barel.

Autorem textu je Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter