Komise: Brexit může znamenat o půl procenta nižší výkon ekonomiky

Rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie může znamenat, že k roku 2017 může mít eurozóna i celá Evropská unie o 0,2 až 0,5 procenta nižší růst ekonomiky, než byl dosud očekáván. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro ekonomické a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Jde přitom o první předběžnou analýzu Evropské komise. Pro Británii samotnou komise odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) snížila proti své květnové makroekonomické prognóze o jedno až 2,5 procenta.

V květnové prognóze komise na letošní rok předpokládala růst HDP Británie o 1,8 procenta, na příští rok pak o 1,9 procenta. Pro eurozónu byl odhad růstu letos 1,6 procenta a příští rok 1,8 procenta.

Moscovici dnes po jednání ministrů financí zemí platících eurem zdůraznil, že zásadním problémem je nejistota trhů spojená s nejasným dalším vývojem po 23. červnu, kdy se Britové v referendu rozhodli z unie odejít.

„Teď v Británii vidíme zrychlení změn,“ poznamenal Moscovici v reakci na oznámení, že Davida Camerona by v čele britské vlády měla už ve středu vystřídat nynější ministryně vnitra Theresa Mayová.

Eurokomisař dnes opět zopakoval postoj Evropské komise i ostatních členských zemí EU, které v podstatě od referenda žádají Londýn o formální spuštění dvouletého vyjednávání o vystoupení země z EU podle článku 50 lisabonské smlouvy. „Čím déle bude nejistota trvat, tím dražší to bude pro ekonomiku,“ poznamenal Moscovici.

Newsletter