Komise navrhla zemím EU podpis obchodní dohody s Kanadou

Evropská komise dnes navrhla členským státům EU podpis nové obchodní dohody s Kanadou. V tiskové zprávě uvedla, že takzvaná Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) by mohla být podepsána na summitu unie a Kanady letos v říjnu.

Poté by platila v prozatímním režimu. Komise dnes totiž ve snaze urychlit přijetí smlouvy navrhla proces, který předpokládá ratifikaci textu také parlamenty členských zemí unie. Souhlasit musí pochopitelně i vlády zemí EU a též europarlament.

CETA je tedy komisí chápána jako takzvaná smíšená smlouva, kterou Kanada uzavírá zároveň s EU i jejími členskými zeměmi.

„Sledoval jsem právní argumenty, naslouchal hlavám států a vlád a národním parlamentům. Je třeba konat,“ cituje tisková zpráva vysvětlení šéfa komise Jeana-Claudea Junckera, proč se komise rozhodla k tomuto postupu.

Ještě nedávno přitom Juncker takovou možnost odmítal. Podle právního názoru unijní exekutivy totiž všechny oblasti kryté smlouvou patří do kompetence EU a ratifikace v jednotlivých zemí by tak nemusela být potřeba. Otázkou se v případě podobné obchodní smlouvy mezi EU a Singapurem už zabývá Evropský soudní dvůr.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes na tiskové konferenci ve Štrasburku novinářům řekla, že smlouva každoročně ušetří firmám stovky milionů eur na celních a dalších poplatcích. V podkladech pro média je v prvním roce uvedena částka 400 milionů eur (skoro 11 miliard Kč), která by postupně měla narůst až na 590 milionů eur (skoro 16 miliard Kč) ročně.

Už v dubnu po jednání se svou kanadskou partnerkou Chrystií Freelandovou uváděla, že CETA zvýší vzájemnou obchodní výměnu ročně o 23 procent, což odpovídá 26 miliardám eur (přes 700 miliard korun).

Odstranit by CETA měla už od prvního dne platnosti naprostou většinu cel a průmyslových poplatků mezi osmadvacítkou a Kanadou a vytvořit velký trh pro služby, zboží i investice. Odstraňovány mají být i další takzvané technické překážky obchodu, třeba přijímáním shodných standardů a podobně.

Malmströmová dnes ale zdůraznila, že EU neslevuje ze svých bezpečnostních a zdravotních standardů či ochrany zákaznických práv.

Z velké části by smlouva měla otevřít trh se zemědělskými komoditami a Kanada mimo jiné uzná například některé evropské standardy pro automobily, což by mělo zjednodušit export aut. CETA je také první obchodní dohodou, ve které se Kanada zavázala připustit zahraniční dodavatele do veřejných zakázek i na úrovni provincií, teritorií a municipalit, které rozdělují největší objem veřejných prostředků přes veřejné zakázky.

Newsletter