Komise navrhne pravidla ztěžující financování terorismu

Evropská komise dnes ve Štrasburku představí návrhy, které mají omezit možnosti financování terorismu a praní špinavých peněz. Opatření omezující například anonymitu takzvaných virtuálních měn by měli přiblížit eurokomisař pro ekonomické a finanční otázky, zdanění a cla Pierre Moscovici a eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Komise navrhne zpřísnění pravidel pro zacházení s virtuálními měnami jako jsou třeba bitcoiny. Kdo je bude chtít vyměnit za reálnou měnu, neměl by už mít možnost zůstat v anonymitě. Příslušné směnárny a virtuální peněženky totiž mají nově spadat pod loňskou směrnici proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Stejně jako banky tak budou muset ověřovat identitu zákazníků a transakce monitorovat.

Komise nepřistoupila k úplnému zákazu virtuálních měn, které podle jejího názoru představují inovativní, ale malý trh. Podle údajů Evropské centrální banky z loňského února se každý den na platformách souvisejících s virtuálními měnami uskutečnilo okolo 70.000 transakcí v hodnotě jen asi 40 milionů eur (přes miliardu Kč).

Komise dnes také navrhne omezení pro předplacené bankovní karty, umožňujících anonymní používání. Práh pro jejich použití má být snížen z 250 eur (6800 Kč) na 150 eur (4000 Kč). Karty vydané mimo EU budou moci být používány jen za předpokladu, že budou splňovat unijní pravidla.

Součástí návrhu má být také vznik seznamu vysoce rizikových zemí, banky by měly přísněji kontrolovat transakce, které se jich týkají.

Newsletter