Komise oznámila novou pomoc evropským producentům mléka

Evropská komise oznámila novou pomoc v úhrnné výši půl miliardy eur (asi 13,5 miliardy Kč) pro evropské zemědělce. Podpora, se kterou dnes byli seznámeni ministři zemědělství členských zemí, míří především k producentům mléka. Právě ti se už delší dobu potýkají s potížemi způsobenými nadprodukcí a velmi nízkými výkupními cenami.

Celkem 150 milionů eur (přes čtyři miliardy Kč) bude určeno pro celoevropské schéma podpory snižování výroby. Dalších celkem 350 milionů eur (necelých 9,5 miliardy Kč), které mohou členské země dorovnat stejnou částkou z vlastních zdrojů, půjde na pomoc zemědělcům v členských zemích. Na Česko připadne necelých 10,4 milionu eur (necelých 281 milionů Kč).

Státy si přitom budou moci do značné míry určit konkrétní podobu programu – například od podpory malých farem, kooperačních projektů, dalších kroků ke snižování produkce a podobně.

Třetí částí dnes představeného plánu komise je řada technických opatření, které zemědělcům mají pomoci třeba s peněžním tokem či udržet existující záchranné sítě, například prostřednictvím prodloužení intervence a skladování sušeného mléka i po letošním září.

Detaily nové podpory hodlá komise vypracovat v příštích týdnech společně s odborníky z členských zemí, uvedla dnes unijní exekutiva v tiskové zprávě.

Nyní oznámená podpora doplňuje půlmiliardová opatření oznámená kvůli neuspokojivé situaci na trhu už loni v září. Od března také platí některé další kroky, které mají pomoci situaci stabilizovat, včetně možnosti dobrovolných dohod producentů o plánování výroby mléka.

Newsletter