Komise představí další část svých návrhů k řešení migrační krize

Evropská komise dnes představí další sadu návrhů, kterými se snaží řešit migrační krizi. Ve Štrasburku by tak dnes měl být mimo jiné představen nový rámec unijní spolupráce s některými třetími zeměmi, který do centra vztahů s nimi staví právě kooperaci v migrační problematice.

Základem plánu, který představí šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a místopředseda komise Frans Timmermans, má být přitom podobná úvaha, jaká vedla k uzavření březnové dohody mezi EU a Tureckem. Státy, jako jsou například Tunisko, Niger, Etiopie, ale také třeba Jordánsko či Libanon, by mohly výměnou za lepší spolupráci při zvládání migrace těžit z vyšší evropské finanční podpory, ale také vízové liberalizace či lepších obchodních podmínek.

Smyslem je zlepšit podmínky možných budoucích migrantů natolik, aby jim v zásadě nestálo za to se do Evropy vůbec vydávat.

K vyšší míře spolupráce mají státy podpořit evropské peníze a to nejen ze stávajících mechanismů. Vzniknout by mohl také fond, který by v těchto zemích z veřejných i privátních prostředků financoval infrastrukturní a další projekty.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos představí směrnici měnící pravidla „modrých karet“, tedy způsobu, jak mohou země EU legálně přijímat cizince, kteří mají pro ně potřebnou vysokou odbornou kvalifikaci.

Newsletter