Komise pro spravedlivé důchody řešila zprávu OECD: Reforma MPSV jde správnou cestou

Zpráva OECD o budoucnosti důchodů v Česku byla hlavním tématem dnešního jednání Komise pro spravedlivé důchody. Výstupy hloubkové analýzy důchodového systému a návrhy řešení změn do budoucna představili odborníkům v Komisi zástupci OECD. Ze zprávy OECD vyplývá, že důchodová reforma MPSV jde správným směrem.

„Komise se už v minulosti shodla na principech důchodové reformy a dnes jsme si všichni potvrdili, že jdeme správným směrem. Jsem ráda, že na odborné úrovni se s našimi plány ztotožňuje také OECD. Dokázali jsme rozšířit účetní pohled hledání příjmů o otázky spravedlnosti v důchodech a jejich důstojné výše. Důchod je totiž často jediným příjmem domácnosti. Proto se nemůžeme dívat jen na to, kolik nás budou důchody stát a přitom neřešit, zda se z nich dá vůbec vyžít,“ zdůraznila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD)

„Kdybychom systém stavěli na zelené louce, některé věci bych udělala jinak. Musíme si ale uvědomit, že stavíme na základech, které v Česku fungují desítky let. Máme tak omezené pole působnosti. V rámci Komise jsme museli najít kompromis mezi důstojnou výší důchodů a udržitelností příjmů. A to si myslím, že se nám povedlo,“ doplňuje předsedkyně Komise a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Doporučení OECD

MPSV a Ministerstvo financí požádaly OECD o zpracování podrobné analýzy důchodového systému v Česku, která také doporučí další postup v oblasti důchodů vycházející z mezinárodních zkušeností. Zástupci OECD pracovali na zprávě
od ledna letošního roku.

Zjednodušit výpočet důchodů
OECD Důchodová reforma MPSV
   
Zjednodušit důchody tak,
aby lidé věděli, jaký budou mít důchod.
Zjednodušuje a zavádí individuální důchodová konta, díky kterým budou mít lidé pravidelné informace
o výši důchodu v budoucnu.
Zpřístupnit důchody
OECD Důchodová reforma MPSV
Důchod by měl dostat každý,
kdo odpracoval jakoukoliv dobu.
Navrhujeme spravedlivě snížit povinnou dobu pojištění (35 let). Nechceme ale podporovat ty,
kteří se vůbec nesnaží.
Zajistit dodatečné příjmy důchodového systému
OECD Důchodová reforma MPSV
Doplnit příjmy z pojistného
daňovými příjmy.
Státní rozpočet by měl přispívat
do důchodového systému stejně,
jako se podílí u financování zdravotního.
V gesci Ministerstva financí.
Zlepšit finanční udržitelnost důchodového systému
OECD Důchodová reforma MPSV
Od roku 2030 zvyšovat důchodový věk za hranici 65 let. Na návrh ministryně práce
vláda zamítla zvyšování věku odchodu do důchodu. Ministryně Maláčová růst důchodového věku odmítá. Resort ale pravidelně každých 5 let vyhodnocuje situaci.
Zefektivnit spoření na důchod
OECD Důchodová reforma MPSV
Zvýšit výkonnost soukromého penzijního připojištění. Zvýšením informovanosti ohledně budoucího důchodu MPSV usnadní lidem rozhodování o tom, kolik by si měli spořit na důchod.

V gesci Ministerstva financí.

 

Co MPSV připravuje nad rámec doporučení OECD?

Důchodová reforma si klade za cíl především spravedlivé důchody.

„Spravedlivý důchod podle toho, jak moc jste pracovali a starali se o děti,“ vysvětluje ministryně.

Reforma zvýší důchody pečujících osob nebo umožní dřívější odchod do důchodu lidem v náročných profesích, aniž by byli trestáni snížením penzí. Zároveň reforma zajistí, že se na úkor změn nebude ostatním důchod snižovat.

Kdy MPSV reformu předloží?

Samotnou důchodovou reformu Ministerstvo práce a sociálních věcí představí v řádech několika týdnů, nejpozději však do konce roku 2020.

Newsletter