Komise: Strany jsou připraveny měnit parametry systému penzí

Strany, které jsou nyní ve Sněmovně, jsou připraveny k úpravě parametrů důchodového systému. Jejich představy o podobě změn se ale neshodují. Liší se například u důchodového věku, odvodů či zohlednění péče o děti. Se zásadnějšími reformními zásahy do soustavy levice nepočítá, pravice je k nim ochotnější. Vyplývá to z přehledu pozic stran, který sestavila důchodová komise. ČTK má materiál k dispozici. Do voleb zbývá zhruba deset měsíců.

K parametrům systému patří věk odchodu do penze, zvyšování důchodů či výše odvodů. Koalice by měla projednávat model výraznější valorizace – o polovinu růstu reálných mezd místo nynější třetiny a o růst životních nákladů důchodců místo růstu nákladů všech domácností. Pokud se vládní strany shodnou, mohl by se záměr schválit ještě do voleb, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Představy stran o podobě důchodového systému zjišťovala už před deseti lety Bezděkova komise. Doporučovala, aby se reforma soustředila na výdaje systému penzí. Pro jeho dlouhodobou udržitelnost by bylo podle Bezděkovy komise nutné zvyšování věku odchodu do penze a „zdrženlivost ve valorizaci“. Zvyšování příjmů nepovažoval tým za řešení, růst daní by omezil prostředky lidí a využití příjmů z jiných daní by způsobilo schodek jinde v rozpočtu.

Nynější důchodová komise se stran ptala na změny parametrů i ochotu k zásadnějším zásahům. „Cítili jsme potřebu znát cíle, očekávání a mantinely stran pro průnik představ. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že důchodová reforma se daří tam, kde koalice a opozice jsou schopny se domluvit na směru. Na parametrických změnách jsou strany nejlépe vybaveny se shodnout,“ řekl ČTK předseda nynější důchodové komise Martin Potůček.

Vládní ČSSD chce podle zjištění prosazovat výraznější valorizaci, stejný záměr měla podle Bezděkovy zprávy i před deseti lety. Strana je pro strop důchodového věku na 65 letech, návrh už projednávají zákonodárci. Podle sociálních demokratů by se měly stanovit minimální doba pojištění pro nárok na důchod a srovnat odvody živnostníků s odvody zaměstnanců. Stát by také mohl hradit pojistné za náhradní doby, jako platí zdravotní pojištění za rodiče na rodičovské.

Zásadnější reformní změny ČSSD v dohledné době chystat nechce. Míru zásluhovosti a solidarity chce ale prý udržet, zdroje by hledala v daňovém systému. Zmiňuje mimo jiné zvýšení složené daňové kvóty o jedno až dvě procenta.

Podle hnutí ANO je potřeba nejdřív zvolit cestu, kterou by se změny měly vydat, pak způsob úpravy parametrů. Diskutovalo by i o odvodech státu za rodiče na rodičovské. Hnutí je podle svých zástupců ochotno k zásadnějším změnám, které by měly „zvýraznit zásluhovost a odpovědnost lidí pro zajištění“.

Lidovci jsou pro změny valorizace důchodů a zastropování věku. Minimální doba pojištění pro nárok na penzi je podle nich neúměrně dlouhá. Zkrátili by ji na deset let s tím, že by důchod odpovídal odpracované době a byl nižší. Strana chce také zvýšit důchod podle určitého koeficientu za každé vychované dítě. Lidovci by byli ochotni i k zásadnějším změnám. Zavedli by například nově sociální pojištění na dlouhodobou péči, platby státu za náhradní doby či povinné spoření na penzi pro bezdětné a rodiče jednoho potomka.

Komunisté by věk stanovili na maximálně 65 letech. Podle nich by OSVČ měly platit odvody jako zaměstnanci. V budoucnu by se postupně měla pojistná sazba také zvyšovat, podle dřívějšího záměru na celkem 33,5 procenta hrubé mzdy. Nyní je to 28 procent – 6,5 procenta posílá zaměstnanec, 21,5 procenta zaměstnavatel. Do systému by se převáděla i desetina výnosu spotřebních daní. Větší systémové změny nejsou podle komunistů potřeba.

Podle opoziční ODS musí být zásadním parametrem pro udržitelnost důchodový věk, výpočet penze má víc odrážet zásluhovost a valorizace by měla být víc závislá na růstu HDP. Se zvyšováním odvodů a daní strana nesouhlasí. K zásadnější reformě je připravena. Podle TOP 09 je nutné parametry systému upravovat průběžně. Zatímco minulá vláda prosadila „alespoň nějakou systémovou reformu, současná vláda ji zrušila, aniž předložila cokoliv nového“, uvedla strana. Úsvit sdělil, že podpoří přínosné návrhy, do práce komise ale nebude zasahovat.

Newsletter