Komora daňových poradců chce detailní návrh metodiky pro EET

Ačkoliv do spuštění první vlny elektronické evidence tržeb (EET) zbývá méně než půl roku, stále nejsou k dispozici prováděcí předpisy, podle nichž se budou nastavovat pokladní systémy. Upozorňuje na to Komora daňových poradců ČR, která proto vyzvala daňovou správu, aby co nejdříve připravila detailní návrh metodiky pro uplatňování EET. Komora o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

„Ačkoliv Komora daňových poradců oceňuje mohutnou informační kampaň finanční správy, musíme upozornit na skutečnost, že dosud není vyřešeno mnoho praktických otázek,“ uvedla komora. Podle ní není například jasné, jakým způsobem mají podnikatelé vykazovat tržby v cizích měnách.

Komplikace mohou podle komory nastat také při výpadku mobilní datové sítě, kdy bude nutné dodatečně do 48 hodin evidovat tržbu datovou zprávou na finanční úřad. Pokud ale například provozovně rychlého občerstvení přestane spojení fungovat v pátek večer, bude nutné poslat zprávu nejpozději do nedělního večera. „Opakované posílání datových zpráv až v pondělí ráno by mohlo znamenat uzavření všech provozoven řetězce,“ upozornil na úskalí osmačtyřicetihodinové lhůty člen prezidia komory Martin Kopecký.

Podle Komory daňových poradců není daňová správa na elektronickou evidenci tržeb připravena. „Dle svého prohlášení nemá ani ministr financí Andrej Babiš jasno, kdy přesně bude spuštěna. Jak se pak mají připravit na EET podnikatelé, když ani daňová správa připravená není,“ uvedla prezidentka komory Petra Pospíšilová. Komora proto daňovou správu vyzvala, aby co nejdříve připravila detailní návrh metodiky pro uplatňování EET, aby ji předložila odborné veřejnosti, její připomínky zvážila a po jejich zapracování zveřejnila její konečnou verzi.

Komora upozorňuje i na fakt, že nejsou k dispozici prováděcí předpisy, na které zákon odkazuje, a podle kterých se budou nastavovat pokladní systémy. „Podle zkušeností daňových poradců se zavedením kontrolního hlášení k DPH bude obtížné a nákladné nastavovat na poslední chvíli pokladní systémy zejména u velkých subjektů,“ upozorňuje komora.

Komora daňových poradců ČR je samosprávnou profesní organizací daňových poradců. Sdružuje 4643 daňových poradců a eviduje 908 společností vykonávajících daňové poradenství.

Newsletter