Komora: Růst mezd o 3-5 % by měli zaměstnavatelé zvládnout

Hospodářská komora považuje za zbytečné dělat mítinky a nátlakové akce kvůli růstu mezd. Komora nezpochybňuje, že v době, kdy se zaměstnavatelům daří, by měli mzdy zvyšovat. Růst mezd o tři až pět procent je tempo, které by zaměstnavatelé mohli zvládnout. Komora tak dnes reagovala na akci Českomoravské konfederace odborových svazů. Ta na manifestačním mítinku doporučila členům, aby vyjednávali v podnicích pro příští rok o růstu mezd o pět až 5,5 procenta.

„Nerozumím tomu, proč se odboráři vlamují do otevřených dveří. Podnikatelé mzdy zvyšují,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

„Řekněme si o růst mezd, řekněme si o něj sebevědomě,“ vyzval předseda konfederace Josef Středula před stovkami odborářů, které ČMKOS pozvala na mítink pod heslem Konec levné práce. Návrh podle něj „není přestřelený“, naopak odpovídá aktuální situaci českého hospodářství. Zaměstnavatelé podle něj na zvýšení mezd mají.

Pokud by si česká ekonomika měla udržet současnou konkurenceschopnost, kdy by vývoj mezd reflektoval růst ekonomiky a zaměstnanosti, bylo by podle ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka vhodné, aby mzdy v příštím roce vzrostly v průměru o čtyři procenta. Jsou firmy, které si mohou dovolit více, ale jsou také firmy, pro které by i čtyři procenta navíc na mzdách mohl být problém, upozornil Marek.

Průměrná mzda v ČR stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27.297 Kč. Za celé pololetí činila průměrná mzda 26.898 korun, což je o 4,2 procenta více než loni. Letošní růst reálné výše mzdy za pololetí i druhé čtvrtletí je nejvýraznější za posledních devět let.

Newsletter