Komora: Zemědělci kvůli mléčné krizi zvažují protesty

Zemědělci v regionech kvůli krizi na trhu s mlékem zvažují demonstrace, blokování obchodních řetězců a další protesty. Uvedla to dnes Agrární komora ČR. Chovatelé podle komory během posledních 20 měsíců kvůli poklesu cen přišli o devět miliard korun. Kvůli krizi je ohroženo více než 10.000 pracovních míst v prvovýrobě, dodala komora. Stanovisko ministerstva zemědělství ČTK shání.

„Je zřejmé, že mléčná krize se sama nevyřeší, a to ani v řádu několika měsíců. Prognózy, které máme k dispozici, naopak ukazují na zhoršení situace,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. Komora je podle ní připravená přistoupit k razantnějším akcím, pokud ministerstvo nezačne jednat.

Minulý týden komora uvedla, že dovozy mléčných výrobků do Česka v letošním prvním čtvrtletí meziročně znovu vzrostly, u másla skoro o čtvrtinu na 6,677 milionu kilogramů. Podíl dovozů na tuzemské spotřebě mléčných výrobků nyní činí 42,3 procenta, tvrdí komora.

Ministerstvo podle komory přistupuje k řešení krize, která nastala po zrušení evropských mléčných kvót a po zavedení ruského embarga na dovoz potravin, laxně. „Veškerá, od srpna loňského roku avizovaná opatření na podporu mléčného sektoru a ve svém důsledku na podporu celé živočišné výroby existují pouze na papíře. Hledání nových exportních destinací ze strany ministerstva rovněž uvázlo na mrtvém bodě, neboť Senegal, Nigérii a Zambii rozhodně nelze považovat za destinace, které by zachránily českou živočišnou výrobu,“ uvedla mluvčí. Do těchto zemí letos zamířil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ministerstvo již dříve uvedlo, že se snaží živočišnou výrobu podporovat. „Posledním opatřením bylo spuštění nových dotačních titulů Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti a Zlepšení životních podmínek v chovech dojnic,“ řekla ČTK mluvčí resortu Markéta Ježková.

Newsletter