Komu Češi věří? Většina se hlásí k ČSÚ, ČNB a Ústavnímu soudu

Českému statistickému úřadu důvěřují tři pětiny lidí, Ústavnímu soudu 55 procent občanů, České národní bance 54 procent a Nejvyššímu kontrolnímu úřadu polovina populace. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Veřejnému ochránci práv a Úřadu pro ochranu osobních údajů pak důvěřuje méně než polovina respondentů, a to 46 procent, respektive 44 procent. S výjimkou Úřadu pro ochranu osobních údajů, kde jsou oba podíly statisticky vyrovnané, převláda u všech zkoumaných institucí důvěra nad nedůvěrou.

V porovnání s posledním srovnatelným šetřením, které se v případě Ústavního soudu, Nejvyššího kontrolního úřadu a veřejného ochránce práv uskutečnilo loni v červnu a v případě Českého statistického úřadu, ČNB a Úřadu pro ochranu osobních údajů v listopadu 2015, představuje jedinou statisticky významnou změnu mírný nárůst podílu důvěry k ČNB o čtyři procentní body. „Důvěra ČNB se tak po výrazném propadu v roce 2013, který zřejmě souvisel s její politikou oslabování koruny, jež se setkávala se značnou kritikou, zvolna přibližuje k dřívější úrovni,“ uvedli autoři průzkumu. V dlouhodobém srovnání pak klesá důvěra k veřejnému ochránci práv, jež je v současnosti na svém historickém minimu.

Důvěra ve vybrané instituce se podle CVVM zvyšuje spolu se spokojeností s politickou situací, se spokojeností se životem, se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti a se zlepšujícím se hodnocením ekonomické situace v České republice.

Průzkum se uskutečnil loni od 28. listopadu do 12. prosince a zúčastnilo se ho 1028 respondentů starších 15 let.

Newsletter