Komunisté budou hlasovat proti návrhu státního rozpočtu

Komunisti budou hlasovat proti návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nesplňuje totiž jejich představu o koncepční změně hospodářské a rozpočtové politiky. Vedení KSČM to uvedlo v tiskové zprávě. 

Vláda v rozpočtu slibuje postupné snižování deficitu a podporu ekonomického růstu, připomínají komunisté. „Tomu ovšem neodpovídá kompromisní hospodářská politika Sobotkovy vlády, ani její opatření na straně rozpočtových příjmů, ani na straně výdajů,“ je přesvědčena největší opoziční strana.

S čím počítá rozpočet ČR 2016? Zde jsou detaily

„Vzhledem k tomu, že tento návrh stále nenaplňuje představu o zásadní koncepční změně hospodářské a rozpočtové politiky a vláda dostatečně nezohlednila ani výhrady z tripartity, KSČM bude hlasovat proti návrhu státního rozpočtu 2016,“ stojí také v tiskovém prohlášení.

Otazníky jsou podle KSČM nad poměrně optimistickou makroekonomickou prognózou ministra financí Andreje Babiše (ANO). V souvislosti s aférou Volkswagenu může podle nich znovu začít stagnovat německá ekonomika, na níž je Česko úzce napojeno. Komunisté také podotýkají, že vláda odmítá návrhy na větší daňovou progresi. Za nedostatečné považují zvýšení platů státních zaměstnanců a valorizaci důchodů.

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s deficitem ve výši 70 miliard korun. Sněmovnou by měl díky pohodlné většině vládní koalice bez problémů projít.

Babiš: Kontroly DPH přinesou rozpočtu víc než evidence tržeb

 

Newsletter