Končící americký prezident Obama jedná s Merkelovou v Berlíně

Obrněné transportéry v srdci Berlína, liduprázdná Braniborská brána, stovky policistů v ulicích města a vrtulníky nad ním. I tak vypadají dnešní bezpečnostní opatření v německé metropoli, na nichž se během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy podílí kolem 5000 policistů.

Během celého pobytu odcházejícího prezidenta Spojených států v Berlíně platí bezpečnostní stupeň 1+, tedy ten vůbec nejvyšší. Nejvíce patrná jsou opatření u hotelu Adlon, kde Obama bydlí. Okolo slavného hotelu, který leží v bezprostřední blízkosti Braniborské brány, stojí několik obrněných transportérů a desítky policejních aut. V přístupu k němu brání zátarasy.

Policisté, které je dnes v centru Berlína možné potkat na každém kroku, do nlízkosti Adlonu nepouštějí nikoho, kdo tam nepracuje nebo nebydlí. Obama se svým týmem podle německých médií obsadil celé páté patro hotelu, jehož prezidentské apartmá má 185 metrů čtverečních a je vybaveno speciálními bezpečnostními prvky včetně neprůstřelných oken.

Přísná bezpečností opatření v okolí hotelu, v němž už ve středu Obama tři hodiny jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se dotýkají i některých turistických památek v centru metropole. Například k Braniborské bráně, která je jindy obsypána zahraničními turisty, se dnes žádný z návštěvníků nedostane blíže než na několik desítek metrů. Brání jim v tom zátarasy i policisté se samopaly.

K budově kancléřství, kde dnes Merkelová dosluhujícího šéfa Bílého domu přijme, bylo dopoledne ještě možné se dostat, ale i tam již finišují přípravy. Policisté dnes v okolí kancléřství kontrolovali kanály, policejní potápěči zase pilíře některých mostů, které vedou přes řeku Sprévu. Nezdálo se, že by ale zatím našli cokoli nebezpečného, u jednoho mostu z vody vylovili jen čtyři skateboardy.

Na Sprévě, která teče kolem berlínského kancléřství, také patrolují policejní lodě. V jejím okolí uvnitř berlínské vládní čtvrti je nyní zakázáno parkovat auta, uvazovat kola nebo odkládat větší předměty. Opatření budou v platnosti do pátečního odpoledne. V té době už by měl Obama na palubě leteckého speciálu Air Force One naposledy opustit evropský kontinent ještě jako americký prezident. V lednu úřad předá Donaldu Trumpovi.

Merkelovou a Obamu v Berlíně čeká poslední bilaterální jednání

K poslednímu vzájemnému bilaterálnímu jednání se dnes odpoledne v Berlíně sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a dosluhující americký prezident Barack Obama. Předpokládá se, že hlavním tématem bude vedle mezinárodněpolitických otázek především osobnost příštího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Nedávné vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách řadu německých politiků znejistilo a nyní Berlín hledá odpověď na to, co vlastně od nové administrativy čekat. I proto si od Obamovy návštěvy Němci slibují cenné informace a postřehy o tom, jakým směrem se USA pod Trumpovým vedením vydají.

Dost možná je to také jeden z důvodů, proč se Merkelová s Obamou, který kancléřku nedávno označil za svou nejbližší spojenkyni na mezinárodní scéně, setká během necelých 48 hodin hned několikrát. Společnou večeři měli už ve středu, dnes je čeká odpolední jednání a slavnostní večeře. V pátek pak budou diskutovat i s vrcholnými představiteli Francie, Británie, Itálie a Španělska.

Vedle budoucího směřování USA se má hovořit o migraci, válce v Sýrii a boji proti Islámskému státu, o konfliktu na Ukrajině, o vztazích s Ruskem a o budoucnosti transatlantických vztahů nebo dohod o volném obchodu.

Newsletter