Končícího ministra Mládka zastoupí Marksová Tominová

O nástupci Marcela Chládka na ministerstvu školství chce mít premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) jasno do konce příštího týdne. Úřad dočasně povede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), sdělily dnes ČTK zdroje z vedení sociální demokracie. Návrh na odvolání Chládka odešle Sobotka na Hrad ještě dnes.

Marksová při odchodu ze zasedání nejvyššího vedení sociální demokracie nechtěla potvrdit informace o tom, že nyní povede školství. „Já to v tuto chvíli nechci komentovat a ponechám to na panu premiérovi,“ řekla pouze novinářům. Podle informací ČTK hrálo při jejím výběru jako zástupkyně ve vedení úřadu roli i to, že v minulosti už na ministerstvu pracovala.

Výběr Chládkova nástupce se na dnešním grémiu podle jeho členů příliš neřešil, protože je plně v kompetenci Sobotky. „Premiér navrhuje kandidáty na ministry a také je odvolává, to je prostě právo premiéra,“ uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Sobotkovi, který členy vedení ČSSD informoval o důvodech, které ho ke kroku vedly, už prý řada straníků zasílá své tipy, kdo by mohl resort vést. Premiér si podle všeho bude chtít před konečným rozhodnutím s některými kandidáty pohovořit osobně.

V ČSSD se jako o možných kandidátech mluví například o poslancích Vlastě Bohdalové a Jiřím Zemánkovi, náměstkovi na ministerstvu školství Petru Hulinském nebo senátorce Evě Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové, prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štěchovi i dalších kandidátech, včetně těch z regionů.

„Budeme hledat primárně odborníka, který zvládne ten resort, a jestli to bude žena, tak to bude bonus. Já bych si tam ženu představit dovedl,“ komentoval dnes Chovanec dojem některých médií, že Sobotka bude chtít, aby resort vedla žena. O jejich větší zapojení do politiky ČSSD usiluje.

Sobotka dal své čtvrteční rozhodnutí o konci ministra do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Prezident Miloš Zeman, který ministry jmenuje a odvolává, se k návrhu vyjádří po nedělním setkání s premiérem v Lánech.

I když premiér Chládkovo působení v ministerském křesle hodnotil pozitivně, mezi politiky i odborníky se objevily hlasy, že ministrovo odvolání českému školství prospěje. Postupoval prý nekoncepčně a dělal a plánoval kroky, které by mohly školství škodit. Ministr se ke svému odvolání vyjádří dnes na tiskové konferenci. Ve čtvrtek prohlásil, že pro rezignaci nevidí důvod, šikanu zaměstnanců popírá.

Chovanec dnes uvedl, že o spekulacích o Chládkovi věděl už několik měsíců. „Nebyly to nikdy vážné zprávy o tom, že by to mělo až hraničit s mobbingem nebo bossingem a já si pořád myslím, že to není pravda,“ řekl novinářům. Chládkovi drží palce.

Newsletter