Dolar pod mírným výprodejním tlakem proti euru, procyklickým měnám i v dolarovém indexu. Euro se posouvá nad 1,1850 EURUSD. Koruna před rozhodnutím ČNB zůstává v mírném zisku pod 25,45 za euro.

Kongres USA bude jednat o zpřísnění bezvízového programu i vůči ČR

Sněmovna reprezentantů, jedna z komor Kongresu USA, dnes bude hlasovat o zpřísnění podmínek bezvízového styku. V současné době je v americkém programu bezvízového styku 38 převážně evropských zemí včetně České republiky. Očekává se, že návrh získá širokou podporu zákonodárců nejen v řadách republikánů, kteří Kongres ovládají, ale i demokratů.

USA se rozhodly zpřísnit kontroly cizinců přijíždějících od země v rámci bezvízového styku v reakci na nedávné teroristické útoky v Paříži. Nově se tak do Spojených států bez víz nedostanou lidé, kteří v uplynulých pěti letech pobývali v Iráku či Sýrii.

Šéf republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy na konci listopadu prohlásil, že zákonodárci hodlají docílit mimo jiné toho, aby přicestovat bez víza bylo možné výhradně s pasem vybaveným čipem.

Ročně do Spojených států přijede bez víz na 20 milionů návštěvníků, připomněla agentura AP. V zemi mohou legálně zůstat 90 dní.

Newsletter