Kontrola stavebního spoření se asi zlepší, Sněmovna to schválila

Kontrola ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření zřejmě bude moci být účinnější. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes schválila Sněmovna.

Předloha, která nyní zamíří k posouzení do Senátu, počítá také s doplněním registrovaných partnerů mezi osoby blízké. Rozšíření výčtu by mělo odstranit jejich neodůvodněnou diskriminaci. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) není důvod, aby bylo na registrované partnerství pro účely financování bytových potřeb osob blízkých nahlíženo jinak, než je tomu v případě manželství.

Úprava prověrek má usnadnit jejich provádění tím, že se zpřesní možnosti ministerstva financí vyžadovat od stavební spořitelny informace. Ministerstvo také bude moci získávat od ministerstva vnitra údaje o datech narození a úmrtí lidí.

Novela rovněž zavádí nový správní delikt v případě, že stavební spořitelna poskytne překlenovací nebo běžný úvěr pro jiný účel než k úhradě nákladů na řešení bytových potřeb. Předloha mění termíny pro vracení státní podpory, pokud na ni zanikl nárok. Výši státní podpory ponechává na nynější úrovni.

Stavební spořitelny loni podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen poskytly úvěry za téměř 46 miliard korun a uzavřely 459.000 nových smluv o stavebním spoření. V prvním pololetí letos pak spořitelny půjčily 23,6 miliardy korun a uzavřely více než 285.000 smluv.

Newsletter