Koruna v reakci na britské referendum výrazně posílila k libře

Koruna dnes v reakci na referendum, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod země z Evropské unie, výrazně zpevnila k libře. Oslabila naopak k euru a zejména k dolaru. Největší pohyby si měnové páry odbyly brzy ráno, během dne pak vývoj korigovaly. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

„Šok z výsledku britského referenda poslal strmě dolů libru, značně oslabil euro, dolehl na komoditní měny a ztráty přinesl i středoevropským měnám. Do centra nákupního zájmu se dostaly jen, dolar a švýcarský frank,“ uvedl analytik Patrie Tomáš Vlk.

Česká měna se okolo 17:30 obchodovala za 33,29 Kč/GBP, proti čtvrtečnímu závěru tak byla k libře silnější o více než dvě koruny. Vůči euru naopak oslabila o šest haléřů na 27,14 Kč/EUR a k dolaru dokonce o 52 haléřů na 24,38 Kč/USD. Větší ztráty ale zaznamenaly třeba polský zlotý nebo maďarský forint.

Libra ráno ztrácela k dolaru až deset procent, nakonec ztrátu zmírnila na sedm procent. „Korekce dorazila i na další páry, v případě švýcarského franku jí dopomohla intervence centrální banky. I tak ale týden končí jasnou převahou bezpečných přístavů nad rizikovými aktivy,“ dodal Vlk.

Newsletter