KPMG: Kontroly na německých hranicích omezily pašování cigaret

Kontroly na hranicích zavedené kvůli migrační krizi pomohly snížit počet pašovaných cigaret do Německa. Napsal to dnes deník Die Welt s odvoláním na údaje auditorské společnosti KPMG. Podle nich se loni v zemi prodalo o třetinu méně pašovaných tabákových výrobků než v roce 2014.

Na německý trh se loni dostalo 5,7 miliardy pašovaných cigaret, zatímco v roce 2014 to bylo 8,2 miliardy. I přes snížení obratu pašeráků však stát přišel na spotřební dani a na nezaplaceném clu o 1,1 miliardy eur (30 miliard Kč).

Pašované cigarety se tak podílely ze sedmi procent na celkovém množství všech cigaret, které si loni Němci pořídili. V zemi se prodalo zhruba 79 miliard kusů cigaret, na každého Němce tak připadá asi tisícovka ročně.

Cigarety se do Německa nejčastěji pašovaly z Polska, Běloruska a Česka. Pro pašeráky je podle Die Welt převážení tabákových výrobků mimořádně výhodný obchod, protože zisk může dosahovat až 900 procent. To je případ cigaret z Běloruska, které pašeráci nakoupí v přepočtu za 60 eurocentů (16 Kč) za krabičku, kterou v Německu mohou prodat zhruba za pět eur (135 Kč).

Newsletter