KPMG: Na fotbalových hráčích nejvíc vydělávají Portugalci

Milionové i miliardové částky spojené s přestupy fotbalových hvězd plní titulní stránky novin. Jak ale vypadá celková hráčská obchodní bilance fotbalových klubů? KPMG analyzovala finanční výkazy klubů za sezóny 2014/15 a 2015/16 a výsledek v podobě součtu čistých zisků z hráčských transferů ukazuje, jak se fotbalovým klubům daří v obchodě s jejich největším aktivem.

Do první dvacítky se dostaly kluby z pěti evropských zemí: šest z Francie, pět z Itálie, čtyři ze Španělska, tři z Portugalska a dva z Německa. Tyto kluby lze považovat za čisté prodejce, kteří na obchodu s hráči vydělávají. Těží především z vyhledávání, důsledné péče a rozvoje hráčských talentů ve svých akademiích. Lisabonská Benfica si prodejem hráčů vydělala 65 mil. euro, FC Porto 58,2 mil. eur a třetí FC Schalke 04 utržila 56,3 mil. eur.

„Není překvapením, že v žebříčku nefiguruje žádný z klubů anglické Premier League. To lze přičíst značným prostředkům, které anglické kluby získávají ze vstupného a především z vysílacích práv. Hráče převážně nakupují. Jediný klub v této lize s pozitivní hráčskou obchodní bilancí je tak Southhampton FC se ziskem 6,7 mil. eur,“ říká Jan Sedlář, konzultant KPMG Česká republika.

Opačnému konci žebříčku vévodí anglický Manchester United FC, u kterého rozdíl částek utržených a utracených za hráče činí -238,9 mil. eur, a francouzský tým Paris Saint-Germain FC (-179,4 mil. eur). Ten navíc letos neváhal utratit 222 mil. eur za přestup brazilské hvězdy Neymara z FC Barcelona, a tak se pravděpodobně v příštích letech z konce žebříčku neodrazí. FC Barcelona se také pohybuje v červených číslech s -44,1 mil. eur. Hráčská bilance Realu Madrid je pak -125,7 mil. eur. Obdobně jsou na tom také italské velkokluby AC Milan (-86,1 mil. eur) a Juventus FC (-73 mil. eur). 

Newsletter