Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

KPMG: V ČR se loni vykouřilo téměř půl miliardy nelegálních cigaret

V Česku se loni vykouřilo téměř půl miliardy nelegálních cigaret. Zhruba polovina pochází z Běloruska a Ukrajiny. Česko v souvislosti s pašováním přichází ročně o přibližně 1,3 miliardy korun. Celkový odhad ztrát zemí EU za rok 2015 způsobený distribucí nelegálních cigaret činí 11,3 miliardy eur. Nejvíce nelegálních cigaret se vykouří v Pobaltí a Řecku.

Podle údajů ze studie „KPMG Project Sun“ za rok 2015 patří Česká republika nadále mezi země s nejnižším výskytem nelegálních cigaret, přestože jejich podíl na trhu s tabákem meziročně stoupl z 3,1 procenta v roce 2014 na 3,2 procenta v roce 2015. Více než třetinu nelegálního obchodu v ČR představují tzv. „nelegální bílé“ (illicit whites) jako jsou Jin Ling, Fest, NZ, Compliment převážně pocházející z Běloruska a Ukrajiny.

Newsletter