Krajská tripartita chce utlumit těžbu v OKD pod dohledem státu

 Ekonomicky vytěžitelné zásoby uhlí v OKD se v současnosti odhadují na pět let. Podle moravskoslezské tripartity je nejlepším řešením těžbu pozvolna utlumit pod dohledem státu. To by mělo horníkům zajistit práci na co nejdelší dobu a zároveň umožnit postupně vytvářet nová pracovní místa. Účastníci tripartity to řekli na tiskové konferenci po dnešním jednání v Ostravě.

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) by při co nejdelším zachování těžby a pracovních míst měly být náklady státu nižší než případně vyplácené hmotné dávky v nouzi a další s tím související náklady.

„Výsledek doporučení krajské tripartity je takový: Pokračovat v těžbě řekněme pod křídly státu, v žádném případě nedotovat vlastníky, nedávat jim ani korunu, euro či dolar, ale najít cestu podobnou polskému modelu, kdy stát v podstatě je zaměstnavatelem těch, kteří vytěží ekonomicky zásoby uhlí,“ řekl Novák.

V OKD a jejích dodavatelských společnostech pracuje přes 13.000 lidí, zhruba 12.500 z nich podle Nováka žije v Moravskoslezském kraji. Velkým problémem OKD jsou již několik let klesající ceny uhlí, kvůli nimž je těžba ztrátová. Firma je ve vážných problémech, hrozí jí insolvence a masivní propouštění. Předseda odborů Josef Středula minulý týden uvedl, že majitel OKD, společnost New World Resources (NWR), požadoval od státu přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě. Proti tomuto návrhu jsou vláda i odbory.

Newsletter