Králem vín se v rekordním ročníku stalo Vinařství Fučík

Králem vín se v letošním 11. ročníku soutěže stal Ryzlink rýnský 2014 moravské zemské víno od Vinařství Fučík. V soutěži bylo rekordních 1212 vzorků od 160 českých a moravských vinařů. Poprvé se soutěžilo v kategoriích extrasuchých vín a poprvé se přidělovaly velké zlaté medaile. Vinařství Volařík opět kraluje soutěži kolekcí, sdělil ČTK organizátor soutěže Branko Černý. Ocenění dnes převzali vinaři ve Znojmě.

„Na prvním místě byla tlačenice, dvě vína získala shodných 92,8 bodu a muselo se přistoupit na rozhodování dle dalších parametrů. Na BM VINAŘSTVÍ tak zbylo jen vítězství v kategorii a velká zlatá medaile. Velkým překvapením byla česká červená vína a jejich vítězství v kategoriích,“ uvedl Černý.

Vína byla letos rozdělena do 11 kategorií dle druhu a zbytkového cukru. „Renesanci zažívají suchá vína, a proto byly skvěle obsazené obě kategorie suchých i polosuchých vín,“ uvedl Černý.

Komise udělila celkem 16 velkých zlatých medailí, 118 zlatých, 123 stříbrných a 115 bronzových. Na velkou zlatou bylo třeba překročit 90 bodů, na zlatou 87.

Vítězné víno má podle degustátorů svítivě zlatou barvu a velmi bohatou vůni. „Nacházíme v ní zralé meruňky, medový meloun, citrusy v medu, bílý rybíz, angrešt. Chuť je svěží a dynamická, šťavnatá, marmelády jsou krásně vysušovány kyselinou, nekonečné víno,“ uvedl Černý.

Newsletter