Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Krejčíř měl prý v plánu i únos jihoafrického miliardáře Motsepeho

Čech Radovan Krejčíř měl v plánu i únos jihoafrického miliardáře a důlního magnáta Patrice Motsepeho. Napsal to dnes jihoafrický deník The Star. Podle něj to vyplývá ze svědectví, které v úterý předložili žalobci jako nový důkaz. Kvůli němu byl na dnešek odročen v Jihoafrické republice proces, v němž Krejčíř s dalšími čtyřmi lidmi čelí obžalobě z vraždě podnikatele libanonského původu Sama Issy.

Novým důkazem je svědectví Luckyho Mokweny, který tvrdí, že Krejčíř požádal v jeho přítomnosti kolegu, aby mu zařídil obchodní schůzku s miliardářem Motsepem. „Záměr byl sblížit se s ním, abychom ho pak mohli unést, přinutit zaplatit výkupné a pak ho zabít,“ tvrdí Mokwena.

Mokwena také uvedl, že ho Krejčíř požádal, aby se vloupal do domu podnikatele Issy v Bedfordview, vykradl ho a zabil. Mokwena provedl jen loupež, z domu ukradl mimo jiné peníze a dvě kila kokainu, ale vraždu odmítl. Za několik dní byl Issa zabit.

Issa, přezdívaný Black Sam (Černý Sam) nebo Cripple Sam (Mrzák Sam), byl považován za Krejčířova pobočníka. Prokurátor Lawrence Gcaba podle The Star tvrdí, že Krejčíř mu dlužil peníze a raději ho dal zavraždit, než aby mu je musel vracet. Čech jakoukoli vinu odmítá. Podle jihoafrických médií Issa obchodoval s drogami, i s Čechem.

Případ se před soud dostal loni v únoru, kdy soudce Krejčíře formálně obžaloval. Krejčíř tvrdí, že Issu nezabil a že má na dobu vraždy alibi, neboť byl až do rána v baru, odkud odjel ke své známé. Také odmítá, že Issa byl jeho pobočníkem, a tvrdí, že ho znal jen od vidění.

Krejčíř, jenž v roce 2005 uprchl z Česka před vyšetřováním, žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. V JAR čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v této africké zemi zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což Krejčíř dostal 35 let vězení. V Česku byl mezitím odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Newsletter